Vaše miminko se bude stále raději dívat na pestrobarevné hračky.

Poslouží téměř cokoli bezpečného, ​​včetně hrnců a pánví, plastových nádob a vařeček a krabic od vajec.

Snaží se napodobit čmárání

Vaše dítě vytvořilo své první klikyháky – doufejme, že nějaké značky na kus papíru a ne na zeď! Napodobují to, co dělají jejich rodiče a starší sourozenci. Povzbuďte je, aby čmáraly na chodníku hustou křídou. Nebo je nastavte na čmárání tučnými, pevnými pastelkami a tlustým papírem.

Ke komunikaci používá řeč těla a může na ni reagovat "Ne"

I když vaše dítě ještě nepoužívá slova, používá k mluvení své tělo. Ukazují na věci a mohou kývat hlavou "Ano" nebo "Ne." Mohou se zastavit, když řeknete "Ne!" a "A jé." Mohou mávat "Ahoj." Pomozte jim naučit se slovíčka pomocí říkanek, písniček a knížek. Pojmenujte jim často předměty.

Může říkat „dada“ nebo jiné řetězce zvuků, aby napodobil slova

Řeklo dítě své první slovo? To bylo "dada"? Pokud ano, neber si to osobně, mami. Nyní spolu mají smyčcové zvuky a "m" je těžší vyslovit než "d." Ve skutečnosti asi narazili "dada" omylem. Ale velmi brzy řeknou obojí "máma" a "dada" a to znamená.

Může třást, bouchat nebo házet předměty

Co může být pro miminko zajímavější než upustit předmět a dívat se, jak ho znovu a znovu zvednete? Nechtějí pokoušet vaši trpělivost. Učí se, jak svět funguje třesením, boucháním, házením a pouštěním předmětů. Hrajte si s knihami textur, míčky a mačkacími hračkami.

Pokračování

Snadno najde skryté předměty

Před několika měsíci, kdybyste schovali hračku pod deku, zatímco se dítě dívalo, neudělalo by nic. Nyní to snadno najdou. Učí se "stálost objektu" — že věci existují, i když je nevidí. Přidejte do pokukování zvrat: Přehoďte si přes hlavu přikrývku a nechte je, aby ji stáhli, aby vás našli.

Začne správně používat objekty

Dítě, které před nedávnem bouchalo do svého hracího telefonu, ve věku téměř 1 roku, nyní vytáčí a drží https://recenzeproduktu.top/nicozero/ sluchátko u ucha. Učí se, že předměty mají jména a účely. Dejte jim kartáč na vlasy, hrnek nebo lžičku a uvidíte, jak si s nimi teď hrají.

Může být plachý nebo úzkostný s cizími lidmi

Vaše odcházející miminko je najednou úzkostné kolem ostatních, dokonce i příbuzných a chův. Úzkost cizince je jedním z prvních emocionálních milníků dítěte. U nových lidí nebo na nových místech je držte a dejte jim čas, aby se přizpůsobili. Požádejte příbuzné, aby nechali dítě udělat první krok.

Pláče, když matka nebo otec odejdou

S cizincovou úzkostí přichází začátek separační úzkosti. Vaše dítě si uvědomuje, že je od vás odděleno a že někdy nejste tam. Mohou způsobit velký rozruch, ale nevyplíží se. Vždy řekni "Ahoj" a řekni jim, že se vrátíš. Nakonec si uvědomí, že to děláš vždycky.

Baví ho napodobovat lidi ve hře

Vaše dítě nyní napodobuje věci, které jdou daleko za hranice napodobování tváří a zvuků. Při hraní je baví napodobovat to, co lidé dělají – ať už je to telefonování nebo zametání podlahy. Dejte jim plastovou misku a lžíci a nechte je "kuchařka" s vámi nebo je nechte "řídit" s přístrojovou deskou autíčka.

Prst se krmí sám

Když se dítě samo krmí po prstech, ujistěte se, že je to jídlo, které může žvýkat. Patří sem některé cereálie, strouhaný sýr a malé kousky tofu, dobře vařené ovoce nebo zelenina nebo zralý banán. Vyhněte se potravinám, jako je syrová zelenina, tvrdé ovoce, celé hrozny, ořechy, rozinky, popcorn, tvrdý sýr a párky v rohlíku, všechny nebezpečí udušení.

WebMD Medical Reference Zhodnotila Amita Shroff, MD dne 07. října 2020

Zdroje

ZDROJE:

Zdravé děti: "Vývojové milníky: 12 měsíců;"  "Emocionální a sociální vývoj: 8 až 12 měsíců; "  "Kognitivní vývoj: 8 až 12 měsíců;" "Vývoj jazyka: 8 až 12 měsíců;" a "Fyzické dovednosti: 8-12 měsíců."

Texas ministerstvo zdravotnictví: "Zdravý start, chytřejší růst: Vaše 10měsíční."

KidsHealth: "Krmení vašeho 8- až 12-měsíčního dítěte;" "Učení, hraní a vaše 8 až 12 měsíční dítě;" "Komunikace a vaše 8 až 12 měsíců;" a "Pohyb, koordinace a vaše 8 až 12 měsíců."

CDC: "Milníkové okamžiky."

Horečka u kojenců může být pro rodiče jedním z nejděsivějších příznaků, zvláště když je horečka vysoká nebo když je dítěti jen několik týdnů.

Zde je to, co způsobuje horečku u kojenců a co dělat, když vaše dítě dostane horečku.

Co způsobuje horečku u kojenců?

Horečka není nemoc – považuje se za její příznak. Horečka obvykle znamená, že tělo bojuje s nemocí a imunitní systém funguje. Pokud má vaše dítě horečku, ve většině případů to znamená, že pravděpodobně dostalo nachlazení nebo jinou virovou infekci. Ačkoli jsou u kojenců méně časté, horečku mohou způsobovat zápaly plic, infekce močových cest, infekce uší nebo závažnější infekce, jako je krevní bakteriální infekce nebo meningitida.

Jiné příčiny horečky u kojenců zahrnují:

Reakce na očkování Přehřátí kvůli příliš teplému oblečení nebo přílišnému trávení času venku v horkém dni

Horečka u miminek: Jaké jsou příznaky?

Vaše dítě se může chovat jinak a může být také mrzutější a nervóznější než obvykle.

Mezi další příznaky horečky u kojenců patří:

Špatné spaní Špatné stravování Nezájem o hru Méně aktivní nebo dokonce letargický Křeče nebo záchvaty

Jak změřím teplotu svého dítěte?

Teplotu dítěte můžete měřit několika různými způsoby, například přes konečník (rektálně), ústa (orálně), ucho, pod paží (axilární) nebo na spáncích. American Academy of Pediatrics (AAP) doporučuje používat u dětí pouze digitální teploměry. Rtuťové teploměry by se neměly používat, protože v případě rozbití představují riziko expozice rtuti a otravy.

Rektální teploměry poskytují nejpřesnější údaje o teplotě a lze je nejsnáze měřit u kojenců. 

Chcete-li měřit rektální teplotu, nejprve se ujistěte, že je teploměr čistý. Umyjte jej mýdlem a vodou nebo otřete lihem. Položte své dítě na břicho nebo na záda s nohama ohnutými směrem k hrudníku. Naneste trochu vazelíny kolem baňky teploměru a jemně ji vložte do rektálního otvoru. Podržte digitální teploměr na místě asi 2 minuty, dokud neuslyšíte pípnutí. Poté teploměr opatrně vyjměte a odečtěte teplotu.

Pokračování

Při jaké teplotě má moje dítě horečku?

Normální teplota dítěte se může pohybovat od asi 97 do 100,3 stupňů Fahrenheita. Většina lékařů považuje rektální teplotu 100,4 F nebo vyšší za horečku.

Kdy zavolat lékaře

Podle AAP zavolejte svého lékaře, pokud vaše dítě:

Je mladší 3 měsíců a má horečku; pokud je vašemu dítěti méně než 2 měsíce a má horečku, považuje se to za naléhavý případ. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Je letargický nebo nereaguje Má problémy s dýcháním nebo jídlem Je velmi výstřední, úzkostlivý nebo se obtížně uklidňuje Má vyrážku Vykazuje známky dehydratace, jako je méně mokrých plen, sucho v ústech, žádné slzy s pláčem nebo propadlé měkké místo na hlavě Má záchvat

Pro lékaře může být obtížné určit, zda má novorozenec jednoduchý virus (například nachlazení) nebo závažnější infekci (například UTI, zápal plic nebo meningitidu). Lékaři proto někdy nařídí speciální testy (jako jsou testy krve nebo moči, rentgen hrudníku nebo punkce páteře), aby přesně určili příčinu horečky dítěte.

Co mám dělat, když má moje dítě horečku?

Pokud je vaše dítě mladší než 1 měsíc a má horečku, kontaktujte ihned dětského lékaře. Pro starší děti vyzkoušejte tyto tipy:

Umyjte své dítě vlažnou vodou. Před mytím dítěte vždy zkontrolujte teplotu vody na zápěstí. Oblečte své dítě do lehké vrstvy oblečení. Dejte svému dítěti dostatek tekutin, aby nedošlo k dehydrataci. Těmito tekutinami by mělo být mateřské mléko, umělá výživa, roztok elektrolytu nebo voda, v závislosti na věku dítěte. Požádejte lékaře svého dítěte o pokyny. Dehydrované dítě může mít méně mokrých plen, žádné slzy s pláčem nebo sucho v ústech. Pokud je vaše dítě starší 6 měsíců a váš lékař říká, že je to v pořádku, můžete svému dítěti podat buď dětský acetaminofen, nebo dětský ibuprofen. Nikdy nedávejte dětem aspirin, protože hrozí riziko vzácného, ​​ale nebezpečného stavu zvaného Reyeův syndrom. Také nepodávejte dítěti mladšímu 6 měsíců žádné léky, které obsahují ibuprofen. Než dítěti podáte lék na snížení horečky, zeptejte se svého lékaře na dávkování a přečtěte si návod na obalu.

Pokud máte obavy z horečky svého dítěte, zavolejte svého lékaře, aby vám poradil a ubezpečil.

WebMD Medical Reference Recenzoval Hansa D. Bhargava, MD dne 22. října 2020

Zdroje

ZDROJE:

Manuál společnosti Merck: "Horečka."

Americká pediatrická akademie: "Jak změřit teplotu dítěte."

Journal of the American Medical Association, 10. března 2004.

Kidshealth.org: "Horečka a měření teploty vašeho dítěte."

Pro některé nové rodiče není nic jako pocit, když je jejich dítě přitulené vedle sebe v posteli, aby se umocnil pocit blízkosti. Sdílení lůžka může také usnadnit kojení. Ať už jsou důvody jakékoli, sdílení postelí (nazývané také společné spaní) je na vzestupu. Studie hlášena v Pediatrie JAMA zjistili, že procento kojenců sdílejících lůžka svých rodičů se mezi lety 1993 a 2010 více než zdvojnásobilo.

I když nikdo nechce odradit od malého tulení mezi rodiči a jejich dítětem, sdílení postelí je riskantní praktika, říká Eve Colson, MD. Je autorkou studie a profesorkou pediatrie na Yale School of Medicine. "Neexistuje způsob, jak zajistit bezpečné prostředí pro spánek v posteli pro dospělé," ona říká.

Sdílení postele s dítětem pětinásobně zvyšuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS), podle studie z roku 2013. American Academy of Pediatrics uvádí nebezpečí SIDS a dušení a doporučuje rodičům, aby své dítě drželi mimo postel, zejména během prvních 3 měsíců života.

Colson doporučuje sdílení pokojů. Chcete-li snížit riziko SIDS, dodržujte dvě pravidla, když ukládáte své dítě do postýlky nebo kočárku. "Nejdůležitější je, aby bylo miminko vždy uspáno na zádech a kolem miminka nebylo nic jako polštáře, těžké přikrývky nebo nárazníky."

Najděte další články, procházejte zpětná vydání a přečtěte si aktuální vydání "Časopis WebMD."

WebMD Magazine – funkce Recenzoval Hansa D. Bhargava, MD dne 15. dubna 2014

Zdroje

ZDROJE:

 Colson E. Pediatrie JAMA, Listopad 2013.

Eve Colson, MD, profesorka pediatrie, Yale School of Medicine, New Haven, CT.

Tesař, R. Otevřeno BMJ, 2013.

Pracovní skupina pro syndrom náhlého úmrtí kojenců. Pediatrie, 17. října 2011.

Měsíc R. Žurnál o zdraví matek a dětí, dubna 2012.

Jodi Mindell, PhD, přidružená ředitelka centra spánku v Dětské nemocnici ve Filadelfii; autor, Spaní přes noc: Jak mohou kojenci, batolata a rodiče dobře spát, Brožované knihy William Morrow, 2005.

Vaše 3měsíční dítě je každým dnem větší a uvědomělejší. V tomto věku by si vaše dítě mělo zvyknout na rozvrh a poskytnout vám tolik potřebný odpočinek!

Tato část průvodce po měsíci od WebMD popisuje několik milníků pro miminko, kterých můžete očekávat, že vaše dítě dosáhne ve třech měsících.

Milníky dítěte ve třetím měsíci: Motorické dovednosti

Tyto vrozené reflexy – jako je úlekový reflex, který vaše dítě projevovalo během prvních několika měsíců – by nyní měly vymizet nebo pryč. Pravděpodobně jste si také všimli, že se síla krku dítěte zlepšuje. Když je držíte vzpřímeně, měli byste vidět velmi malé nebo dokonce žádné kývání hlavy. Tříměsíční děti by také měly mít dostatek síly v horní části těla, aby si podepřely hlavu a hrudník pažemi vleže na břiše, a dostatek síly v dolní části těla, aby natáhly nohy a kopaly.

Když budete své dítě sledovat, měli byste zaznamenat první známky koordinace ruka-oko. Ručičky vašeho dítěte se mohou otevřít a zavřít, spojit se, přejet po barevných visících hračkách, krátce uchopit hračku nebo chrastítko a jít přímo do úst.

Dětské milníky třetího měsíce: Spánek

Nervový systém vašeho tříměsíčního dítěte dozrává a jeho žaludek pojme více mléka nebo umělé výživy. Tyto změny by měly umožnit vašemu dítěti spát po dobu šesti nebo sedmi hodin v kuse, což se pro vás promítne do dobrého nočního spánku.

Pokud se vaše dítě probudí uprostřed noci, počkejte asi 30 sekund, než se vydáte do dětského pokoje. Někdy budou děti několik sekund plakat a pak jdou znovu spát. Když přispěcháte při prvním zvuku zašumění, vaše dítě se nenaučí, jak samo znovu usnout.

Když pláč neustává a potřebujete jít uprostřed noci do dětského pokoje, držte se toho nejnutnějšího. Krmení a přebalování by se mělo provádět ve tmě, pokud je to možné, a pak je to hned zpátky do postýlky. Nakonec dostanou myšlenku, že noc je pouze na spaní.

Denní plán spánku vašeho dítěte by se nyní také měl stát rutinnějším. Většina 3měsíčních dětí si každý den zdřímne na 1 1/2 až 2 hodiny.

Pokračování

Milníky třetího měsíce miminka: Smysly

Sluch a zrak vašeho 3měsíčního dítěte se zlepšuje. Děti v tomto věku otáčejí hlavu a usmívají se při zvuku hlasů svých rodičů a milují poslech hudby všeho druhu.

Vaše miminko se bude stále raději dívat na pestrobarevné hračky. Je to proto, že ostré kontrasty jsou lépe vidět. Obličeje jsou pro 3měsíční miminka naprosto fascinující. Podívejte se na ně a oni se vám budou dívat zpět do očí. Vaše dítě bude také upřeně hledět na svůj vlastní odraz v zrcadle postýlky.

Milníky třetího měsíce miminka: Komunikace

Ve třech měsících se z vašeho miminka stává jedinečná lidská bytost. Toto je fáze, kterou dětská psychiatrička Margaret Mahlerová nazvala „vylíhnutím“, kdy miminka vylézají ze svých „skořápek“ a začnou reagovat a mít vztah k okolnímu světu. Součástí tohoto procesu líhnutí je interakce s lidmi a úsměv pro potěšení, jinak známý jako společenské úsměvy.

Ve třetím měsíci již není pláč primárním způsobem komunikace vašeho dítěte. Ve skutečnosti by 3měsíční děti neměly plakat každý den déle než hodinu. Pokud pláč toto převyšuje nebo se vám zdá přehnaný, naplánujte si návštěvu u svého pediatra, protože za slzami může být reflux nebo jiný zdravotní problém.

Místo pláče začíná vaše dítě komunikovat jinými způsoby, jako je vrkání a vydávání samohlásek (například „ach“ a „ah“). Zapojte své dítě do konverzace tím, že budete reagovat na tyto zvuky a vyprávět, co děláte, když jste spolu. Řekněte: ‘Teď ti vyměním plenku’ nebo: ‘Je čas oběda!’ Vaše dítě bude nadšeně poslouchat zvuk vašeho hlasu a sledovat výrazy obličeje, když mluvíte. Nakonec začnou tvořit vlastní zvuky a dělat vlastní gesta. Konverzace je také skvělý způsob, jak se s dítětem spojit.

Vaše dítě se také potřebuje naučit rozvíjet blízké a důvěryhodné vztahy s ostatními. Nechte je pohodlně, když je drží někdo jiný a mluví s nimi, když jste poblíž.

Pokračování

Milníky dítěte ve třetím měsíci: Zmeškané milníky

Každé miminko je trochu jiné.

Translate »